Prázdninové kachlíky

29. září 2006 v 2:20 |  Vyrob si sama(pokojček nebo tak)

Prázdninové kachlíky

Až se vrátíte z dovolené, jistě najdete po kapsách nějaké ty mušličky, kamínky nebo jiné drobnosti, které jste si nasbírali jako památku na hezká místa. Zkuste si z nich vytvořit originální kachlík a budete tak mít vzpomínku na letošní prázdniny stále na očích.

Co potřebujete
* drobné přírodniny - kameny, mušle, listy
* bílou sádru
* plastelínu
* dřevěnou lištu
* provázek
* nůž, váleček, špachtle l misku
10

Jak na to
Na stůl si dejte podložku a plastelínu rozválejte válečkem na asi 1 cm tlustou placku tak, abyste do ní mohli zasadit lišty jako rámeček (obr. 1).
Připravte si dřevěné lišty, které budou tvořit rámeček. Nařežte si je na potřebnou délku, např. 15 cm. Šířka lišty by měla být 3-5 cm. Lišty zatlačte do plastelíny kolmo na sebe. Začněte ze dvou stran, abyste měli dovnitř rámečku dobrý přístup. Nasbírané drobnosti si nejprve opatrně naskládejte na plastelínu a rozmyslete si kompozici. Předměty dávejte kousek od rámečku, aby sádrová kachle měla pevné okraje (obr. 2).
Do plastelíny vtlačte své přírodniny - kamínky, mušle, větvičky, kousky kůry, apod. lícem dolů. Pamatujte, že strana, kterou do plastelíny vtlačíte, bude vidět a vystupovat nad povrch kachle (obr. 3). Dokončete rámeček uzavřením zbylých dvou stran lištičkami. Kouskem plastelíny zajistěte rohy, aby sádra nevytékala (obr. 4).
Namíchejte si sádru. Na kachli 15x15 cm potřebujete asi 250 ml vody a 370 g sádry (poměr je 1 díl vody na 3 díly sádry). Kachle pak bude cca 1 cm tlustá. Sádru vždy vmíchávejte postupně do vody. Míchejte pomalu, aby se vám netvořily bublinky. Po dokonalém rozmíchání sádru pomalu nalijte do připraveného rámečku. Po vylití celého rámečku opatrně 'zatřeste' s podložkou pod kachlí, aby se sádra vlila do všech detailů a rovnoměrně rozprostřela (obr. 5). Než sádra zatuhne, vložte do horní části poutko z provázku s uzlíky na koncích (obr. 6).
Sádru nechte cca 45 min zatuhnout a odstraňte lišty. Kachli otočte a opatrně sloupněte plastelínovou formu. Plastelínu lze omýt a opět použít (obr. 7 a 8).
Případné nerovnosti na okrajích můžete upravit nožíkem. Kachli nechte dobře vy-schnout na sluníčku a můžete ji pověsit (obr. 9).
1
2
03
4
5
06
7
8
9
Do sádry můžete otiskovat také listy. Vyberte si listy s hrubší strukturou a žilkováním. Můžete zvolit dvojí přístup. Buď listy zatlačíte do plas- telíny výraznější stranou, žilko- váním dolů, a sejmete - po vylití sádrou bude žilkování vystupovat nad povrch kachle. Pokud listy položíte na plastelínu žilkami k sobě, budou po odlití v kachli prohlubně. 9a
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 petra petra | 16. února 2007 v 20:36 | Reagovat

ahojky, skvělé nápady určitě je použiju jen mě mooooc mrzí že nejde ani jeden obrázek otevřít.  =o(

2 vera vera | 22. srpna 2007 v 20:07 | Reagovat

nj, bez tech obrazku to fakt nejde,

3 Katy Katy | 1. prosince 2007 v 11:15 | Reagovat

Takymi to nejde otevřít! :-((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama